اطلاعات ۱ میلیارد کاربر حساب‏‎های یاهو به سرقت رفته استشرکت جستجوی اینترنتی یاهو از یک رخنۀ امنیتی پرده برداشته است که ممکن است موجب به‌ سرقت‎ رفتن اطلاعات بیش از یک میلیارد حساب کاربری شده باشد.

این رخنۀ امنیتی به سال ۲۰۱۳ بازمی‎گردد و تصور می‎شود با حادثۀ گستردۀ امنیت سایبری که یاهو مهر امسال اعلام کرد ارتباطی ندارد.  

شرکت یاهو اول مهر با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرده بود نیم میلیارد حساب کاربریِ این شرکت در سال ۲۰۱۴ هک شده‌اند.

اکنون مسئولان یاهو بر این باور هستند که علاوه بر حمله‌ای که پیشتر اعلام شده بود، «شخص ثالث غیرمجازی» داده‎های کاربران بیش از یک میلیارد حساب را در ماه اوت سال ۲۰۱۳ (مرداد/شهریور ۱۳۹۲) نیز به سرقت برده است.

بر اساس اعلام یاهو این اطلاعات ممکن است شامل نام، آدرس ایمیل و کلمۀ عبور کاربران باشد، اما شامل اطلاعات مالی نمی‌‏شود.

یاهو اطلاع‌رسانی به کاربرانی را که می‌بایست رمز عبور حساب کاربری خود را عوض کنند، آغاز کرده است.

این حادثۀ امنیتی، به‌احتمال‌زیاد یکی از بزرگ‎ترین موارد نقض امنیت سایبری در دنیا به‌حساب می‎آید.

شرکت یاهو حملۀ سایبری سال ۲۰۱۴ را به «عاملی تحت حمایت یک دولت» نسبت داد، اما این بار اعلام کرد حملۀ ۲۰۱۳ ارتباطی با آن عامل ندارد.

باب لورد، مدیر ارشد امنیت اطلاعات شرکت یاهو، با انتشار پُستی در وبلاگ خود نوشت: «ما اعتقاد داریم این حادثه به‌احتمال‌زیاد از حادثه‎ای که ما در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶ (۱ مهر ۱۳۹۵) اعلام کردیم، متمایز باشد.»

ممکن است که افشای این حملۀ سایبری موجب بر هم خوردن معاملۀ ۴٫۸ میلیارد دلاری برای فروش شرکت یاهو به شرکت خدمات تلفن همراه ورایزن امریکا شود.

پس از انتشار خبر حملۀ سایبری سال ۲۰۱۴، ورایزن اعلام کرده بود با توجه به این‌که این شرکت پیش از اطلاع از رخنۀ امنیتی، پیشنهاد مالی خرید یاهو را مطرح کرده بود، احتمالاً این حملۀ سایبری بر قیمت خرید اثر خواهد گذاشت.

پس از اعلام خبر حملۀ سایبری ۲۰۱۳ در روز چهارشنبه (۲۴ آذر) نیز شرکت ورایزن با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرد: «همان‏طور که پیشتر اعلام کردیم، ما به ارزیابی وضعیت هم‌زمان با ادامۀ تحقیقات یاهو، ادامه خواهیم داد. ما تأثیر این تحول جدید را پیش از رسیدن به هر نتیجه‎گیری نهایی، بررسی خواهیم کرد.»

روز چهارشنبه و پس از انتشار خبر هک شدن بیش از یک میلیارد حساب کاربری، سهام شرکت یاهو ۲٫۵ درصد سقوط کرد.